ثبت ملي شترسواري خيلج فارس

شترسواري خليج فارس به شيوه‌ي بومي با همكاري دفتر ميراث فرهنگي سازمان منطقه آزاد قشم ثبت ملي مي‌شود.

پيست شترسواري قشم در حاشيه خليج فارس يكي از بزرگترين سايت‌هاي محصور اختصاص داده شده به اين منظور در كشور است كه در حاشيه‌ي روستاي گورزين از توابع بخش مركزي جزيره قشم واقع شده است.

قرار بود اين پيست مدرن‌ترين پيست شترسواري خاورميانه و رقيب امارات باشد، هنوز به اين مرحله نرسيده، اما قرار شده تا آن زمان «شترسواري» به شيوه بومي اين منطقه، ثبت ملي شود تا به دست فراموشي سپرده نشود.

«ياسين ايماني» دهيار روستاي گورزين كه در تهيه‌ي پرونده ثبت ملي شترسواري به شيوه‌ي بومي سواحل خليج فارس با دفتر ميراث فرهنگي سازمان منطقه آزاد قشم مشاركت دارد، گفت:

شترسواري از سنت‌هاي قديمي محسوب مي‌شود كه همچنان در اين روستا زنده نگه داشته شده. گورزين هم به اين خاطر براي ايجاد سايت شترسواري درنظر گرفته شد كه در گذشته محل نگهداري شترو حامي و حافظ سنت شترسواري در قشم بود.

او افزود كه قرار است شترسواري در زمره‌ي عجايب هفت‌گانه قشم مطرح و معرفي شود، چون در شرايطي كه بسياري از سنت‌ها درحال فراموشي و يا از ياد رفته است، اين سنت همچنان و با قوت حفظ شده. در جريان اين پرونده هم قرار است شترسواري، شترداري و همه فعاليت‌هاي وابسته و مشتقات آن، ثبت شود.

ايماني همچنين درباره‌ي پيست شترسواري قشم كه قرار بود در زمره‌ي مدرن‌ترين پيست‌هاي خاورميانه باشد، توضيح داد:

دو سال پيش اين پيست احداث شد، بخشي از ديوار آن را ديوار كشيده‌اند و جاده‌ي دسترسي به آن نيز ايجاد شده و در سر دَرِ ورودي آن نيز دوبادگير نمادين كه از شاخصه‌هاي معماري سنتي قشم است، ساخته شده. براي اين پيست نقشه‌اي طراحي كرده‌اند كه بر آن اساس بايد سكوي تماشگران، بخش VIP و سرويس‌هاي بهداشتي و مراكز خدمات ديگري ساخته شود كه هنوز اقدامي براي آن‌ها نشده است. در واقع از تمام طرحي كه براي پيست شترسواري جزيره قشم درنظر گرفته‌اند، تنها ۲۰ درصد آماده شده است.

ثبت ملي شترسواري خيلج فارس

وي افزود كه بخشي از فضاي اين پيست به سافاري و سواركاري اسب اختصاص داده شده كه هنوز جاي كار دارد. برنامه اين است كه پيست شترسواري قشم به سبك پيست‌هاي كشورهاي حاشيه خليج فارس ايجاد شود، چرا كه مي‌خواهند شترسواري كه سنتي بومي و ديرينه‌ي اين سرزمين است در سطح بين‌المللي مطرح شود.

ايماني درباره علت روند كند آماده‌سازي اين پيست كه قرار بوده رقيبي براي كشورهاي حاشيه خليج فارس باشد، گفت:

اجراي اين طرح با سازمان منطقه آزاد قشم است و من درباره‌ي جزييات آن اطلاع دقيقي ندارم، شايد تغيير مدير ميراث فرهنگي و گردشگري قشم و يا كمبود اعتبارات علت كندي روند باشد. به هر حال با مدير جديد كه درباره آن صحبت كرده‌ايم، ديدگاه مثبتي داشته‌اند و تمايل دارند اين طرح را به سرانجام برسانند.

او درباره‌ي تاثير اين سايت در جذب گردشگر به مقصدي كه بيشتر با عنوان پايگاهي براي خريد مطرح شده است، بيان كرد:

راه‌اندازي پيست شترسواري گورزين در جذب گردشگر اثر زيادي داشته. براي همين هم قصد داريم به سرعت اين پيست را توسعه و معرفي كنيم. قرار است زمين‌هايي در حاشيه اين سايت به بومي‌ها واگذار شود تا براي نگهداري و بهره‌برداري از شتر نيز استفاده كنند تا مجموعه‌ي كاملي در اختيار گردشگران باشد.

ايماني همچنين به جمعيت بيكار اين روستاي مركزي در جزيره قشم كه ۱۸۲۲ نفر سكنه دارد، اشاره كرد و درباره تاثير اقتصادي توسعه‌ي سايت شترسواري در رفع معضل بيكاري، گفت:‌

پالايشگاه گازي گورزين كه شعله‌هاي آن همواره روشن است تا كنون جمعيتي نزديك به ۸۰ نفر را به كار گرفته و اميدواريم با راه‌اندازي فاز ديگر آن نيروي بيشتري از اين روستا به كار گرفته شود تا از آن نفع بيشتري ببريم. در صورت راه‌اندازي كامل پيست شترسواري و زمين‌هاي حاشيه‌اي آن براي بهره‌برداري از ديگر محصولات شتر، به طور مستقيم ۵۰ نفر از جمعيت روستا به كار گرفته خواهند شد و سايت جنگل حرا هم كه در نزديكي روستا قرار دارند، درحال حاضر ۱۰۰ نفر را مشغول به كار كرده است كه اگر سيكل گردشگري، گازي و دامداري در گورزين جمعيتي از ساكنان آن را به كار گيرند، بي‌شك شاهد روستاي بدون بيكار در كشور خواهيم بود.